Про те, що буде, якщо не платити мікрозайм, клієнти МФО можуть дізнатися з договору кредитування. Частина мікрофінансових організацій при оформленні онлайн кредиту отримує дані вашої банківської карти і дозвіл на онлайн переказ грошей. Якщо ви не будете платити, то МФО через деякий час просто почне списувати кошти з рахунку. Така можливість примусово повернути борг є у компаній, що видають позики онлайн. Ви самі дали дозвіл на це кредитору, коли підписували стандартний договір позики.
Мікрофінансові організації, що працюють через мережу офлайн-офісів страхують свої вкладення інакше. При пропуску платежу починають нараховувати підвищені відсотки, ставка може перевищити 1,99% в день.
Крім штрафів і пені, які значно збільшують розмір спочатку виданого мікрокредиту, МФО вдаються до всіх стандартних методів тиску на боржників.
Що буде якщо не платити онлайн кредит в Україні?
Якщо ви не платите за своїм мікрокредитом, представники компанії почнуть дзвонити за всіма телефонами, які були вказані при оформленні позики.
Як правило, при реєстрації в системі потрібно вказати свій особистий номер, контакти родичів, робочий телефон. Всі ці дані будуть використані, щоб змусити вас погасити заборгованість. На електронну пошту також будуть приходити повідомлення про необхідність внесення платежу із зазначенням суми заборгованості.
МФО можуть продати борг колекторам, які не завжди діють в рамках закону. Незважаючи на прийняте урядом обмеження повноважень колекторських агентств, вони не тільки продовжують дзвонити і приходити додому до боржника, а й публікують порочать повідомлення в соцмережах, вимагають повернення боргів у родичів і друзів.
Що говорить закон?
Враховуючи сильне зростання кількості боржників за кредитами, уряд кілька разів вносив зміни в закон про кредити і роботу колекторських агентств. Закон “Про мікропозики” регулює максимально допустиму величину пені і штрафів.
Верховна Рада у другому читанні прийняла Закон України № 1349-IX «ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості» (далі – Закон № 1349-IX), яким було внесено зміни до наступних нормативно-правові акти: Закон України «Про Національний банк України»; Закон України «Про споживче кредитування»; Закон України «Про банки і банківську діяльність»; Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
З 14 квітня 2021 року розмір допустимих відсотків і нарахувань не може перевищувати 100% від суми кредиту. Таким чином, закон обмежує зростання заборгованості, але не позбавляє від обов’язку повернути позику.
Заборонено стягнення нерухомості з боржника в рахунок погашення кредиту. Якщо МФО подасть позов до суду, то судовий пристав може заарештувати рахунок неплатника і примусово списувати з нього гроші на адресу заявника. Оскільки всі мікропозики видаються з підписанням стандартного договору, ретельно перевіряється юристами компанії, сподіватися на судове рішення на користь боржника не варто.
Наслідки несплати онлайн кредиту, взятих в МФО
Безліч МФО видають позики онлайн. До них відносяться «Швидко гроші», «Манівео», «Кредит Плюс», «Майкредіт», а також ще більше 100 компаній. Беручи до уваги легкість, з якою вони видають кредити за паспортом без підтвердження доходу, у багатьох клієнтів виникає спокуса не повертати гроші.
Що буде якщо не платити позики взяті онлайн?
Перш за все, при відсутності інших документів, у цих компаній є дані вашої верифікованої банківської карти, на яку вони перевели вам кошти при оформленні договору. Це означає, що для направлення стягнення по заборгованості їм навіть не доведеться шукати відомості про ваш банківський рахунок. Ви самі їх вже надали.
Зі свого боку, МФО буде нараховувати на Вашу позику відсотки, поки вони не досягнуть максимальної величини, яка дозволена законом. Потім дані про прострочення передадуть в Бюро Кредитних Історій, що негативно позначиться на кредитній історії. Надалі, якщо сума боргу досягне особливо великих розмірів, піде судовий розгляд. МФО пред’явить до стягнення суму позики з відсотками, штрафами та пені за кожен день прострочення.
Борг можуть списати в наступних обставинах:
- на рахунках немає руху коштів протягом довгого часу;
- місце знаходження боржника неможливо встановити, так як він ховається;
- при банкрутстві;
- якщо позичальника визнають недієздатним;
- закінчився строк позовної давності у справі;
- досвідчений юрист знайде помилки в договорі.
Якщо ви розумієте, що не зможете внести черговий платіж, рекомендуємо заздалегідь проконсультуватися з адвокатом з банкрутства. Це допоможе знизити ваші фінансові втрати. Імовірність такого результату мала, але досвідчений юрист може знайти законні підстави, як не платити мікрокредит, взятий через інтернет.
Що робити, якщо не можете платити відсотки по мікрокредиту?
Закон про мікрокредитування нічого не говорить про те, як законно не платити МФО. Однак форма договору з кредитною організацією не регламентується, тому в тексті можна спробувати знайти можливості якщо не для повного списання боргу, то для відстрочки або пролонгації позики.
МФО часто самі пропонують своїм клієнтам стандартну формулу перенесення чергового платежу на більш пізню дату. Для цього існує кілька шляхів:
- оплата комісії за відстрочку платежу;
- збільшення відсотка по позиці;
- внесення тільки нарахованих відсотків, без погашення тіла позики.
Оскільки відсотки в МФО вище, ніж за банківськими кредитами, офіційна відстрочка вигідна кредитору. Таким чином він зберігає лояльного клієнта, збільшує суму відсотків з виданих коштів, підвищує ймовірність успішного погашення кредиту.
Щоб зупинити стрімке зростання пені і штрафів, юристи рекомендують якомога швидше повідомити кредитора про проблеми з виплатами. Вам можуть запропонувати:
- пролонгацію договору;
- реструктуризацію боргу;
- рефінансування в іншому банку;
- страхове погашення;
- банкрутство.
В іншому випадку висока ймовірність передачі справи до суду. Правильний підхід і своєчасне вирішення питання дозволить знизити розмір неустойки.
Що робити, якщо МФО звернулися до суду?
Розглянемо, як не платити відсотки за мікрозаймом, якщо МФО продала борг колекторам або подала до суду. Якщо колектори вам загрожують, ви можете подати в суд за погрози або домовитися про викуп боргу за частину суми.
Якщо справа вже розглядається в суді, вам потрібно:
- не ігнорувати офіційні листи і йти на контакт з представниками закону;
- отримавши повістку, вчасно і без запізнень з’явиться до суду або надіслати туди свого офіційного представника;
- вислухавши заяву позивача, викладену суддею, пояснити причини затримки платежу, підкріпивши їх документально;
- дочекатися рішення суду, а потім оскаржити його, якщо для цього знайдеться законний привід;
- отримавши підсумкове рішення, погасити борг або продовжити домовлятися про погашення платежів з судовим приставом.
Після того, як згідно з рішенням суду розпочато виконавче провадження, стягувач має право передати виконавчий лист в ССПУ. На добровільне погашення боргу Вам дається 5 днів, потім пристав приступить до виконання своїх обов’язків. Він має право заарештовувати рахунки, вилучати і продавати майно, а також вживати адміністративних заходів впливу.
Пристав може направити виконавчий лист за місцем вашої офіційної роботи. Тоді бухгалтерія буде зобов’язана переводити до 50% заробітку в рахунок погашення боргу. Аналогічне правило діє щодо надходжень на рахунки. Однак ви можете домовитися з приставом про зменшення відрахувань.
Одним з крайніх методів впливу приставів є заборона на виїзд за кордон, а також обмеження користування автомобілем або займаних посад. Обмеження знімаються тільки після того, як пристав переконається, що ви повністю погасили борги.
Що робити якщо почали погрожувати колектори?
Один з найскладніших моментів для боржника це спілкування з колекторами. Згідно із законом стягненням коштів можуть займатися тільки агентства, що входять до реєстру ССПУ. Якщо вам погрожують, дзвонять частіше 2 разів на день, раніше 8 ранку або пізніше 21 години вечора, то ваші права порушують.
Все, що можуть дозволити собі Колекторські агентства, перераховано в законі № 1349-IX. Актуальні зміни в цей закон вступили в силу 19.08.2021. Відповідно до даних змін будь-які погрози, образи, фізичний вплив щодо боржника заборонені. Колектори можуть тільки інформувати вас про суму боргу і цікавитися, в які терміни ви маєте намір його погасити.
Про порушення, допущені колекторами, треба заявляти в поліцію.
Ви можете подати скаргу в ССПУ, якщо при спілкуванні з вами:
- колектор не назвався на початку розмови;
- поводився нешанобливо;
- відбулося розголошення даних про ваш борг (включаючи роботодавця, рідних або знайомих, а тим більше-малознайомих людей або соцмережі);
- вам дзвонять з прихованого номера;
- перевищено дозволену законом кількість дзвінків і листів.
Якщо ці заходи не допомагають, подавайте заяву в поліцію.
Що говорить судова практика?
Зрозуміти, що буде якщо не платити онлайн позики, допомагає вивчення судової практики. Статистика говорить, що суд майже завжди захищає інтереси кредитора. Це викликано не тільки низькою юридичною грамотністю людей, але відсутністю професійної юридичної підтримки.
У свою чергу, в більшості МФО є власні юридичні відділи, що відповідають за правильність складання договору. Надія на те, що через малу суму боргу про вас просто забудуть, не обгрунтована. Навпаки, краще самостійно вийти на контакт з кредитором і постаратися домовитися про погашення боргу. Грамотна юридична допомога дозволить знизити розміри заборгованості і домогтися зручних умов платежів.